Bitcoin madenciliği yapmakla ilgileniyor fakat pahalı ekipman satın almak ve Bitcoin’i kendiniz çıkarmak istemiyor musunuz? O halde bulut (cloud) madenciliği tam size göre. Bulut madenciliği ile ekipmanlarını kiralamak için ödeme yaparak başkalarının veri merkezlerinin sizin için Bitcoin madenciliğine çevirmiş olursunuz.

Bu yazımda sizlere bulut madenciliğinin tam olarak ne olduğunu, veri merkezlerinin ekipmanı kendileri kullanmak yerine neden kiraladıklarını inceleyeceğiz ve en iyi Bitcoin madenciliği sitelerini listeleyeceğiz. Hadi başlayalım!

Eğer bitcoin al-sat yapmak istiyorsanız en iyi bitcoin siteleri sayfamıza geçebilirsiniz.

Veri merkezleri neden madencilik ekipmanlarını kiralıyor?

Cevap gerçekten basit. İş modelleri bir şekilde Bitcoin’e dayansa da, tüm iş modellerini Bitcoin fiyatına dayandırmıyorlar çünkü fiyat oldukça değişken.

Bitcoin fiyatına çok fazla güvenmeden yatırım getirilerini elde ederler. Bitcoin sıfır dolara düşerse (çok çok düşük bir ihtimal de olsa), Bitcoin çıkarmış ve kendileri tutmuş olsalardı, sermayeleri tamamen kaybolmuş olacaktır. En azından şu anda ekipmanı kiralayarak iş yapmanın daha güvenli bir yolunu seçiyorlar.

Ayrıca Bitcoin fiyatı yükselmeye devam ettiği için, kullanıcıları hizmetlerinden daha fazla kar elde ediyor. Yani bu bir kazan-kazan durumu. Kullanıcının bitcoin madenciliği donanımına yatırım yapması ve elektriği ödemesi gerekmez.

Bulut madenciliğinin avantajları nelerdir?

 • Bakım, elektrik maliyetleri, yazılım kurulumları veya pahalı donanımlar için maliyet gerekmez.
 • Bitcoin madenciliği kârsız hale geldiğinde istediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
 • Isınan ekipmanlar için havalandırma gerekmez.
 • Bitcoin madenciliğine başlamak için beklemeye gerek yok.
 • Yeniden stoklanmayı bekleyen yani stokta olmayan ekipman yok.

Bulut madenciliğinin dezavantajları nelerdir?

 • Birçok dolandırıcılık: Yeni başlayanlardan yararlanan ve güvenilir bir sağlayıcı bulmayı zorlaştıran birçok şirket var.
 • Her şey sağlayıcının kararlarına bağlı. Teçhizatı kendiniz yükseltemezsiniz.
 • Uzun vadede düşük kar
 • Bitcoin’de düşüş yaşanması durumunda istediği zaman kapanabilen bir bulut madenciliği sağlayıcısına güveneceksiniz.
 • Ayrıca donanımlardan çok anlamayan veya pahalı donanımlara ayıracak parası olmayan çoğu insan için bitcoin bulut madenciliği siteleri en iyi seçenektir.

Artık bitcoin madenciliği sitelerinin nasıl çalıştığını, avantajlarını ve dezavantajlarını bildiğimize göre, doğru siteyi seçmemizin zamanı geldi.

En İyi Bitcoin Madenciliği Siteleri

En iyi siteleri vermeden önce ufak bir bilgi verelim.

Gigahash nedir?
Gigahash, bulut madenciliğinde işlemci gücü için kullanılan bir ölçü birimidir. Bu birimle kullanılan donanımların güç kapasitesi ölçülür.

Şimdi gelelim en iyi madencilik sitelerine.

Hashflare

hashflare

Hashflare, 2014’ten beri faaliyet gösteren tanınmış bir bulut madenciliği sağlayıcısıdır. Özelleştirilebilir havuz madenciliği çözümü sunarlar. Mümkün olan en fazla parayı kazanmak için hangi havuzlarda madencilik yapmak istediğinize kendiniz karar verebilirsiniz. Panelden yayınlanan şeffaf ücretlendirme politikasıyla ne kadar kazandığınızı kolayca takip edebilirsiniz.

Diğer Bitcoin madenciliği siteleri gibi burası da iki tür madencilik sunuyor; Scrypt ve SHA-256. Ayrıca Ethereum, ZCash ve Dash madenciliğine ilgi duyanlar için özel paketler de sunuyorlar. Fiyatlandırmanın anlaşılması kolay ve rekabetçi bir oranda.

Buranın en güzel özelliklerinden biri ödemeyi 24 saat içerisinde yapmasıdır.

Genesis Mining

genesis mining

Genesis Mining, en eski bulut madenciliği sağlayıcılarından biridir ve bu nedenle bu alanda çok fazla deneyime sahiptirler. Aynı zamanda, çok sayıda hacmi idare edebildiklerini kanıtlamıştır ve en büyük bulut bitcoin madenciliği şirketidir.

Burada sahip olduğunuz hash gücünü aynı anda farklı madeni paralar çıkarmak için tahsis edebilirsiniz. Bu nedenle, çeşitli kripto para birimleri için stratejinizi belirleyebilirsiniz.

Genesis Mining, madencilikle ilgilendiğiniz paraların yanı sıra istediğiniz hash gücü miktarına göre farklı fiyatlandırma paketleri sunar. Diğerlerinden biraz daha pahalıdırlar, ancak destekleri ve deneyimleri üst seviyededir.

Hashing24

hashing24

Hashing24, 2012’den beri faaliyet gösterdiği ve o zamandan beri binlerce memnun müşteriye hizmet verdiği için köklü bir bitcoin bulut madenciliği şirketidir. Bitfury’nin modern ASIC’lerini kullanarak, olabildiğince verimli ve güçlü bir donanım kullandıklarından emin olurlar. Ayrıca, %100 çalışma süresini garanti ediyorlar. Kesinti veya hatalar nedeniyle geceleri asla uykunuzu kaçmaz.

Veri merkezleri Gürcistan ve İzlanda’da bulunmaktadır. Size önceden uygulanacak zaman çerçevesinde beklenen ROI hesaplamalarını sunarlar. Yine de tüm bitcoin bulut madenciliği şirketlerinde olduğu gibi, hiçbir şey vaat edemeyeceklerini unutmayın. Her şey planlandığı gibi gitmesi durumunda kazanacağınız miktarı göreceksiniz.

Hashing24 şiddetle tavsiye edilen bir hizmet. Ne yaptıklarını biliyorlar ve kullanıcıyı ekstra ücretler hakkında bilgilendiriyorlar.

Minergate

minergate

Minergate yalnızca bitcoin bulut madenciliği sunmakla kalmaz, aynı zamanda madencilik yazılımı da sunar. Böylece bilgisayarınızı kullanarak kripto para birimleri için kolayca madencilik yapabilirsiniz. Daha önce bahsedilen hizmetlerde olduğu gibi, Minergate de size dahil olan tüm maliyetleri ve potansiyel kar hesaplamalarını açıkça gösterir.

20.000 mutlu kullanıcı ve temiz bir kullanıcı arayüzü ile Minergate, yeni başlayanlar için harika bir seçimdir. Günlük yatırım yapmak istediğiniz tutarı kolayca belirleyebilir ve kripto madenciliği dünyasına girebilirsiniz. Bitcoin, Ethereum ve Monero madenciliği yapmanıza izin veriyorlar.

NiceHash

nicehash

NiceHash, bulut madenciliği satanları ve kiralamak isteyenleri bir araya getiren bir pazar yeri. Burada madencilik kapasitesi satıcıları ile tanışabilir veya kapasite satmak istiyorsanız buradan alıcılarla bağlantı kurabilirsiniz. Buranın artısı istediğiniz zaman bir iptal ücreti olmadan iptal edebilmeniz (bir sözleşmeye bağlı kalmamanız) ve ücretlerin burada yer kiralayan veri merkezlerinden ve bakım hizmetlerinden biraz daha ucuz olabilmesidir. NiceHash’ın dezavantajı, şu an itibariyle yalnızca Bitcoin veya fiat ile ödeme yapabilmek/alabilmektir.

Bitcoin Madenciliği Karlı mı?

Evet, şu anda kârlı. Bitcoin madenciliği için ekipman kurmak, belirli bir süre geçtikten sonra sizi karlı hale getiriyor. Bulut sistemde ise ekipman kurmaya ihtiyaç yok ve hemen karlı sisteme geçebilirsiniz.

Kârlılık Bitcoin fiyatına da büyük ölçüde bağlıdır. Bitcoin’in fiyatı yükselirse, toplam gelirimiz de yükselir. Bulut madenciliğinin yanı sıra, bazı getirileri gerçekten görmek için biraz para yatırmanız gerekecek. Aylık bazda ne kadar çok yatırım yapabilirseniz, o kadar çok para kazanacaksınız.

Bitcoin Madenciliği Sitesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Seçim yaparken bakılması gereken en önemli iki faktör: sitenin itibarı ve fiyatı.

İşlemlerin herhangi bir güçlük çekmeden yapıldığından ve şirketin bitcoin patlamasından yararlanmaya çalışmadığından emin olmak gerekiyor. Bilgiye dayalı bir karar vermek için her zaman farklı kaynaklardan gelen yorumları okumanızı öneririz. Sizin için yukarıda en iyi siteleri sunduk.

Operasyonların fiyatı da önemlidir. Çoğu şirket, belirli bir aya kadar kar edemeyeceğinizi söyler. Hangi makineyi ve kaç tane kiralamak istediğinizi seçebilirsiniz. Minimum miktar genellikle ayda yaklaşık 10-20$’dır.

Önceki makaleKripto Para Terimleri
Sonraki makaleEthereum Siteleri
Bitcoin ve altcoin uzmanı. Trade yapar ve gelir elde eder. Altcoin araştırmayı sever, grafik çizer. 2018 Bahçeşehir Üniversitesi Finans mezunu. Paylaşılan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir.

7 YORUMLAR

 1. Tamam bulut madenciliği güzel bir şekilde para kazandırıyor. Ama bunun içinde sağlam bir makine gerekiyor ve sağlam ponzi olmayan ödeme yapan bir site yazıda bir çok site vermişsiniz bu sitelerden bazılarını denedim evet ödeme yapıyor ama bir miktar depozito yatırmak gerekiyor. Büyük anlamda bu işe girilecekse. Minergate ile girilebilir. Diğerlerine açıkçası pek güvenim yok.

 2. Evet bulut madenciliği çok kazandıran bir sistem ama bunu sanal güçlü bilgisayarlarla yapmak da bir o kadar zor ve masraflı her sunucu sisteminde coin kazılmasını kabul etmiyor. Kabul edenlerde çok para istiyor. Diğer sanal olmayan tesisatı kurup güçlü ekran kartı desteği ile yapmakta oldukça masraflı ama inanın para parayı çekiyor 100 k bir sistem kurun 1200 tl bir elektrik faturası ödeyerek aylık 12.000 tl kar elde edebilirsiniz. Daha önce denenmiştir.

 3. Bir türlü şu bitcoin madenciliği işine giremedim bir arkadaşım İzmir ve Bursa’da 2 büyük tesis kurdu sadece coin kasıyor aylık 2 yerden 30 bin getirisi var masrafı ise 3,000 tl yani bu işi küçük değil büyük yapmak lazım 300.000 sermaye ile kendisini 8 – 9 ayda amorti edecek sistem kurmak bence yeterli bu tutarın yüksek olması sessiz çalışan ve az elektrik tüketimi yapan cihazlar alacak olmam nedeniyledir.

 4. NiceHash ve Minergate test ettiğim ve ödeme aldığım sitelerdir. Ama diğer siteleri duymadım desem yalan olmaz. Bu durum aslında şıu şekilde ele alınmalı bu tarz siteler verirken canından can gider sana o coini ödeyene kadar haftalar geçer biraz cimrilerdir. 😀 ama zamanınız var ise bu 2 site üzerine düşün kesinlikle dedikleri limitte geldiğiniz de ödeme alırsınız. Unutmadan referans kazancı bu iş için en önemli kısım.

 5. Hashing24 daha önce denediğim ve hali hazırda halen kullandığım bir site. Her site beklentinizi karşılamıyor. Bazı siteler uzun süre kullanıyorsunuz sonrasında ödeme yapacağı zaman deyim yerindeyse salağa yatıyor ve ödeme yapmıyor. Ve yıllarca bu spam yada ponzi ne derseniz deyin ayakta kalıyor. Bu siteleri ayırt etmek çok kolay internetten o site ile arama yapmanız yeterli şeceresi çıkacaktır.

 6. Uzun zamandır bu işe merak salmıştım ama çevremden boşa kürek çekersin diye bir çok geri dönüş aldım genelde etrafımdakileri dinleyen biri olmadım bu nedenle araştırmaya devam ediyorum sizin sitenizde okuduğum kadarıyla firmalar eski ve ödeme alınabilecek firmalardan denemekte yarar var teşekkürler.

 7. Aylık 10-20$ dolar kazanmak gerçekten iyi bir iş. Tabi bunu yapmak için biraz da para yatırmak şart ne kadar fazla yatırırsan o kadar çok kazanırsın lafı kulağa hoş geliyor ama hangi site yada hangi doğru ve güvenilir site demek daha doğru olur. Sağ olun emek vermiş güzel bir makale kaleme almışsınız. Bundan önce madencilik maceralarım ponzi sitelere çarpılmakla geçti sizin verdiğiniz siteler farklıymış bunları bir deneyelim bakalım ne olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here