Kripto para; özel bir şifreleme tekniği kullanılarak sanal ortamda oluşturulan ve alım satımı mümkün olan; aynı zamanda gitgide yaygınlaşan bir değer birimidir. İnternet yaygınlaşması süreci; hayatımızın içindeki pek çok uygulamayı sanal platformlara taşıdı.

Bunlar içinde en dikkat çekenlerden biri; kripto borsa alanıdır. Kripto borsalar; Bitcoin gibi sanal değerlerin alım satım işlemlerinin rahatlıkla gerçekleştirildiği uygulamalardır. Kolaylıkla kayıt olunan ve kripto para alım satım işlemleri yapılan uygulamalardan biri de; BtcTurk platformudur.

Tüm kripto para siteleri için bitcoin siteleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

BtcTurk Nedir?

BtcTurk; kurulduğu 2013 yılından bu yana genişleyerek devam eden hizmet ağına sahip olan bir firma. Bitcoin gibi dijital para birimi borsasını gerçekleştiren ve dileyenlerin kayıt olarak kripto para alım satımını gerçekleştirdiği bir uygulama. Türkiye’nin ilk, dünyanın ise 4. Kripto para alım satım platformu olan firma; tüm bu özellikleriyle dikkat çekiyor ve BtcTurk güvenilir mi gibi soruların cevabı merak ediliyor.

btcturk

Kripto para olarak geçen; tam çevirisi ise; kripto değer olarak yapılabilecek bu dijital para; karmaşık kod sistemine sahip olan ve şifreli bir şekilde oluşturulan bir birimdir. Bu nedenle kripto değerin; bu hizmet alanı hakkında bilgi sahibi olan ve bu alanda yetkin firmalar tarafından sunulması önem arz etmektedir. Bu alanda hizmet veren BtcTurk firmasına ait detaylara ve güvenir olup olmadığına ayrıntılarıyla bakalım:

BtcTurk Kime Ait?

2013 senesinde Kerem Tibuk tarafından kurulan yerli firma; kurulduğu yıldan bu yana pek çok yerde adını duyurmuş bir oluşum. En son 2019 yılında Yeni Malatyaspor takım sponsoru olan ve 2020 senesinde de Kadın ve Erkek Futbol Milli Takımlarına ana sponsorluk yapmış bir firma olması yönüyle de adı sık sık duyulan bir platformdur.
BtcTurk uygulamasının bir başka farklı yönü de; “BtcTurk” ve “BtcTurk Pro” adı altında iki farklı hizmet sunuyor olmasıdır. Aslında iki oluşum da aynı içeriğe hizmet ediyor ancak kullanılan kripto para çeşitleri ayrı. Yani; BtcTurk adı altında yalnızca Bitcoin sanal parası alım satımı yapılırken; BtcTurk Pro uygulamasında ise; Bitcoin ile birlikte diğer pek çok kripto değerin alınıp satıldığı biliniyor.

Kimi çevreler tarafından geleceğin ekonomik yapısını şekillendireceği düşünülen; kiminin ise bugünü doğru değerlendirmek adına katılım sağladığı bir proje olan kripto borsa alanı hakkında bilinen temel bir gerçek varsa o da; her geçen gün daha hızlı bir şekilde ve daha geniş bir kitleye hizmet veriyor oluşudur. Şimdi gelelim; BtcTurk firması ile ilgili güvenli olup olmadığı noktasında çok kritik bir başka konu da; yasa olup olmadığı konusudur. Şimdi BtcTurk platformuna bu açıdan bakalım:

BtcTurk; İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı bir uygulama ve kurulduğu 2013 yılından bu yana ülkemiz yasalarına uygun bir biçimde hizmet veren firmalar arasındadır. Ayrıca BtcTurk oluşumunun şu anda 19 milyon civarında ödenmiş sermayesi bulunduğunu ve ülkemizde kurulan ilk kripto para platformu olduğu biliniyor.

btctürk hakkında

BtcTurk Nasıl Kullanılır?

BtcTurk güvenilir mi gibi sorular sıklıkla soruluyor. Şimdi bu konuya dair bilgi vermek adına BtcTurk uygulamasının nasıl kullanıldığına göz atalım. Öncelikle uygulamaya giriş yapabilmek için; site üyeliğine sahip olunması gerekiyor. Kolaylıkla yapılan üyelik işleminin ardından eposta ve mevcut şifre ile uygulamaya giriş yapılıyor. Sistemin güvenirliliğini sağlamak adına ikili doğrulama kodu isteniyor. Önemli bir nokta olduğu için bu uygulama zorunlu tutuluyor. Öncelikle mesaj yoluyla gelen geçici şifreyi ve eposta hesabına gönderilen diğer şifreyi girmeniz isteniyor.

Bu yolla çift aşamalı bir güvenlik duvarı koruması amaçlanıyor. Bu adımların ardından, kripto para alışverişi yapılabilecek ana sayfaya ulaşılıyor. Yüklenilen Türk Lirası miktarı karşılığınca sanal para; mevcut hesaba tanımlanıyor. Aynı şekilde; hesapta mevcut olan miktarı TL olarak çekmek de mümkün oluyor. Bitcoin gibi pek çok kripto para biriminin işlemine olanak tanıyan BtcTurk firmasına bağlı BtcTurk Pro da; aynı mantıkla işliyor.

Son yılların önü alınamaz bir hızda ilerleyen oluşumları arasında yer alan kripto para ya da diğer tanımıyla kripto değer birimine; geleceğin ana para birimlerinden biri gözüyle bakılıyor. Aslında geçmişi çok eskiye dayanmasa da etkinliği kısa süre içinde artan bu uygulama sayesinde; maddesel para birimlerine oldukça farklı işleyen bir alternatif oluşturuluyor.

BtcTurk Güvenilir mi?

İngilizce aslından dilimize, en rahat anlaşılır ve doğru karşılık olması açısından; “kripto para” olarak geçse de; tam kelime karşılığı “kripto değer” olan kavramın bu adı almasının sebebi; geleneksel olarak bildiğimiz şekilde bir para birimine karşılık gelmediği içindir. Sanal para olarak da özetlenen bu birim; internet dünyasında yer alan ve geleneksel para birimleri kullanılarak alınıp satılabilen karmaşık kod sistemleriyle korunması sağlanan dijital bir hizmettir.

Bu alanda hizmet vermeye devam eden ve hitap ettiği kitle her geçen gün artan BtcTurk platformunun; güvenirliliğine dair pek çok ayrıntıyı incelediğimiz yazımızda; BtcTurk oluşumunun kim tarafından kurulduğundan, nasıl bir hizmet sunduğuna kadar pek çok ayrıntıya değindik. Gerek ülkemiz yasal mevzuatına uygunluğu gerekse de çift koruma amaçlayan güvenlik duvarı uygulamaları ile BtcTurk firmasının; güvenilir hizmet sunan bir içeriği olduğu söylenebilir.

Yerli bir oluşum olan ve Bitcoin başta olmak üzere; pek çok sanal para biriminin işlemesine olanak tanıyan; kripto para borsası olarak bilinen BtcTurk ile alım satıma dair detaylı bilgi veren çok sayıda içerik mevcut.

Önceki makaleEthereum Siteleri
Sonraki makaleCex.io Güvenilir mi
Bitcoin ve altcoin uzmanı. Trade yapar ve gelir elde eder. Altcoin araştırmayı sever, grafik çizer. 2018 Bahçeşehir Üniversitesi Finans mezunu. Paylaşılan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here