Dijital varlığın yüksek hacimli bir şekilde işlendiği Paribu platformunda; Bitcoin ve benzeri diğer sanal para birimleri işleme sokulmaktadır. Bir nevi kripto paranın borsası olarak geçen bu oluşumda; kripto paralarınızı alıp satabilir; Bitcoin başta olmak üzere pek çok sanal para alışverişi için uygulamayı kullanabilirsiniz.

Haftanın her günü ve her saati kullanıma açık olan uygulama; şu anda 120 binden fazlası aktif olmak üzere 600 binin üzerinden kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

paribu

Diğer tüm siteleri görmek için bitcoin siteleri sayfasına göz atabilirsiniz.

2017 senesinin 14 Şubat’ında uygulamaya konan Paribu’nun CEO’luğunu Yasin Oral yapmaktadır. TL ile kripto para alınan ve satılan bu platformun da; diğer pek çok kripto para uygulaması gibi güvenilir olup olmadığı merak edilen konular arasındadır. Şimdi Paribu güvenilir mi birlikte bakalım, bunu anlamak için de önce Paribu hakkındaki detaylara göz atalım:

Paribu Kime Ait?

Paribu; uygulamanın aynı zamanda hala CEO’luğunu yapan, Yasin Oral tarafından kurulmuş bir oluşumdur. Yasin Oral; daha önceki dönemlerde de internet uygulamalarında öne çıkan işlere imza atmış bir girişimcidir. Bitcoin gibi sanal para birimlerinin aracılığını yapan yerli bir oluşum olan Paribu’nun kurulmasından önce de farklı sanal uygulamalar kuran Yasin Oral; Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler mezunudur.

2010 senesinde ülkemizdeki ilk çevrimiçi matbaa sistemini kuran Yasin Oral; 2015 yılında da online bilet alımı sağlayan Biletgo platformunu başlattı. 2016 yılına gelindiğinde Paribu uygulamasının hazırlığı tamamlandı ve 2017’de piyasaya sunuldu.

Aktif olarak Paribu platformunun CEO’luğuna devam eden başarılı girişimci; Türkiye Genç İş Adamları Derneği üyeliğini ve Blockchain Türkiye Platformu Yürütme Kurulu’nun üyeliğini sürdürmektedir.
Paribu kimin konusunu açıklığa kavuşturduktan sonra; gelelim Paribu’nın güvenirliliği konusunda bir başka önemli ayrıntıya; platformun yasal olup olmadığına bakalım:

Paribu Yasal mı?

Aslında İngilizce kökeninden tam karşılığı “kripto para” değil de “kripto değer” olarak geçen bu sanal birim; devletçe sağlanan maddesel para basımıyla ilgili değildir. Bu noktada ayırıcı kısım da; Paribu’nun internet üzerinden “pazar yeri oluşturma” ve tüketiciye bu değer üzerinden hizmet sunma gibi bir amacı olduğunun bilinmesidir. Maddesel para basımı içeriğine girmeyen bu alanda Paribu; yer aldığı internet sahasında tüm yasal sorumluluklarına sahiptir ve bu yasal sorumluluklara göre hareket etmektedir.

Paribu; ülkemizin yasal mevzuatına uygun hizmet veren yerli bir girişim olmasının yanı sıra; belki de geleceğin ana değer birimi olabilecek bir alanda çalışmasını sürdürmektedir. Sanal para olarak da anılan “kripto değer birimi” olan Bitcoin tarzı içeriklerin sunulmasını ve alım satımının gerçekleştirilmesini sağlayan bir alandır. Şimdi Paribu’nun güvenirliliğini netleştireceğimiz bir başka konu olan Paribu nasıl para kazanılır sorusunu cevaplayacağız.

Paribu Nasıl Kullanılır?

Paribu; hizmetinin neredeyse tamamını internet üzerinden sunduğu için; kullanım detayları yine bu alan üzerinden daha rahat anlaşılmaktadır. Kripto para birimi; değeri, kullanıcıların arz ve talep durumuna göre belirlenen, bütünüyle bu denge üzerinden yürüyen bir platformdur. Güncel fiyatların belirlenmesindeki etkenlerin arasında Paribu yer almaz. Uygulamada yer alan ve güncel fiyatların yansıtıldığı kısımda; en son gerçekleşen işlemlerin değeri yansıtılır. Kısaca bahsedecek olursak; Paribu dâhilinde, öncelikle satış emri veren kullanıcılar ve karşılığındaki değerler yer alır. Bu değerler üzerinden hareket etmek mümkündür.

Örneğin bir kullanıcı belli bir değerden satış emri verdiğinde ve diğer başka kullanıcı ya da kullanıcılar sisteme aynı değer üzerinden alım emri oluşturduğunda; otomatik olarak satış gerçekleşir. Belirlenen kripto para miktarı da; sistem tarafından satış yapan kişiden alım yapan kullanıcıya aktarılır. Aslında uygulamanın temeli bu sisteme dayanmaktadır.
Satış yapan kullanıcı işlem emrini iptal etmek isterse de ‘açık emirlerim’ bölümünden iptali gerçekleştirebilir. Kripto para için aynı miktarda satış emri veren birden fazla kişi olduğu zaman; öncelik ilk yükleme yapan müşteriye verilir. Bir müşteri alış ya da satış amaçlı siteye teklif yüklemişse ama hala işlem gerçekleşmemişse; sunulan fiyat üzerinden talep henüz oluşmamış demektir. Peki, tüm bu bilgiler ışığında Paribu güvenilir mi, birlikte değerlendirelim:

Paribu Güvenilir mi?

Günde ortalama 1 milyona yakın kullanıcıya hizmet veren ve çok geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan Paribu; ayda yaklaşık 8.000 civarı destek talebi almakta ve 800 küsur talebe; 7-8 dakika gibi sürelerde çözüm bulması ile ünlenmiş bir platformdur. Bu hızlı talep dönüşü ve seri hizmet anlayışıyla; aynı zamanda yasal mevzuata uygunluğu dolayısıyla güvenilir olduğunu söyleyebileceğimiz bir uygulamadır.
Bitcoin başta olmak üzere pek çok kripto para biriminin alım satım amaçlı aracılığını gerçekleştiren Paribu uygulaması; çok sayıda kullanıcıya hizmet etmesi ve 12 milyon lira civarındaki ödenmiş sermaye miktarıyla; alanında öne çıkan bir platformdur.

Paribu en az ne kadar para yatırılır sorusu da bu alanda cevabı merak edilen konulardan biridir. Paribu uygulamasında, para yatırma konusunda herhangi bir alt ve üst limit söz konusu değildir. Yalnızca Papara üzerinden yapılan ödemelerde 10 lira alt limit miktarı mevcut olmaktadır. Bunun yanında Türk Lirası olarak çekim yapılmak istenildiğinde ise; yine 10 TL bir alt limit miktarı vardır.

Paribu; son yıllarda çok fazla ilgi gören ve kazandıran kripto para alım satımı için kullanılan, piyasada adını duyurmuş ve mevzuata uygunluğu; ayrıca kullanıcı sayısının yoğunluğundan kaynaklı olarak geniş bir sanal para aracı şirketi olarak değerlendirilebilir.

5 YORUMLAR

  1. Evet Paribu güvenilir bir sıkıntı güvenlik açısından yok ama işleyiş açısından çok büyük sıkıntılar var mesela bugün ve daha önceki günler sürekli karşılaştığım bir olayı anlatayım. Paribu nedense takip ettiğim bir coin düşerken veya yükselirken işlem yapacağım sırada saatlerce aktif ve faal olarak çalışan paribu birden bire işlem yapamaz bir hal alıyor ve alım fırsatını yada kardayken satma fırsatını kaçırmış oluyoruz. Ben bu konuda paribudan çok soğudum.

  2. Uzun süredir Paribu ile çalışmaktayım. Sistem çökmeleri ve yavaş işlemleri hariç bir sorun yok arge mi yapmıyorlar yoksa çok talep oluyor da sistemleri kaldıramıyor mu bilemiyorum ama sistemlerinde güvenlik açığı diyemem ama büyük bir sıkıntı olduğu kesin. Yasal bir firma umarım bu kadar kullanıcısı olan bir firma kullanıcılardan gelen şikayetleri ciddiye alırda kendini geliştirir.

  3. Yıllardır Paribu kullanırım elbette her firma gibi bu firmalarında bariz sorunları hataları var ama genel anlamda bakıldığında bu kadar işlem yoğunluğu olan bir firmanın da buralara gelmesi de bence bir başarı özellikle Türk firması olması ve yerli ve milli adımlara bir ışık tutması göğsümüzü kabartmıyor değil kadı kızının da bir kusuru olur diyerek sistemlerinde ki donma ve çökmeleri gözden geliyorum. Güvenilir mi evet güvenilir.

  4. Paribu evet iyi hoş halihazırda kullandığım sepetlerimin olduğu bir site güvenilir bir site mobil uygulaması gayet basit pratik sadece beni sinirlendiren bir sıkıntısı var oda tam coin yükseliyor satacağım kitleniyor satamadığın gibi birde coin düşmüş olarak girebiliyorsun yani satım fırsatını çok kaçırıyorum. Bunun olması vur kaç yapan yatırımcı için kabul edilmez durumlardan biridir.

  5. Paribu uzun süre kullandığım ve halen hali hazırda kullandığım bir uygulama. Bugüne kadar bir sorun yaşamadım. İşlemler de gecikme yaşandığı söyleniyor ama ben böyle bir durumla karşılaşmadım. Sanırım bana denk gelmedi. Eğer işlem yapma esnasında donma yada yanıt vermeme gibi bir durum var ise bu durum kabul edilemez bir durumdur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here